Jaki Jest Podatek Od Nieruchomości W Bułgarii?
Zakup nieruchomości w Bułgarii warto rozpatrywać nie tylko pod kątem rentowności, ale i podatków. Jak w większości krajów raz w roku zapłacisz tutaj podatek od nieruchomości. Nie musisz jednak obawiać się, że pochłonie on większość budżetu. Bułgaria nie bez powodu nazywana jest przez niektórych rajem podatkowym, co widoczne jest m.in. w kontekście podatku od nieruchomości.
Podatek od nieruchomości w Bułgarii
Podatek od nieruchomości obowiązuje w większości krajów europejskich, również w Bułgarii. Najważniejszy z punktu widzenia inwestora jest podatek roczny. Właściciele mieszkań, domów czy apartamentów muszą wpłacić określoną kwotę na rachunek gminy. Podobnie jak w Polsce, danina ta ma charakter lokalny. Co ciekawe, stawka tego podatku nie jest jednolita, a zależy od konkretnej gminy. Pod tym względem danina przypomina nieco tę, którą płaci się w Polsce. Podatek od nieruchomości w Bułgarii waha się między 0,15-0,30% szacowanej wartości podatkowej nieruchomości, którą ustala organ państwowy. Przy czym wartość obiektu dla celów podatkowych nie jest tożsama z wartością rynkową, ponieważ wynosi jedynie 40-60% tej kwoty.
Ile wynosi podatek od nieruchomości w Bułgarii?
Sposób obliczania podatku od nieruchomości w Bułgarii różni się od tego, który funkcjonuje w Polsce. Mimo tego, kupując nieruchomości nad morzem, nie musisz obawiać się wysokiego podatku. Zwróć uwagę na stawkę, która wynosi zaledwie 0,15-0,30%. Za mieszkanie w atrakcyjnej okolicy zapłacisz ok. 65 euro rocznie. Nieruchomości położone na obszarach wiejskich są obciążone jeszcze niższym podatkiem, który kształtuje się na poziomie 40 euro. Co istotne, zawiera on w sobie opłatę za wywóz śmieci, której nie trzeba już dodatkowo uiszczać. Dla inwestora jest to nie tylko ułatwienie, ale również oszczędność. W jaki sposób możesz dodatkowo zoptymalizować koszty? Nieruchomości na raty to optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą rozłożyć płatność za mieszkanie w czasie.
Jak zapłacić podatek od nieruchomości w Bułgarii?
Podatki od nieruchomości w Bułgarii możesz opłacić na dwa sposoby: osobiście lub przez internet, za pośrednictwem strony internetowej gminy, na terenie której położony jest lokal. W obu przypadkach potrzebny będzie numer Bulsat, który został Ci nadany przy zakupie mieszkania w Bułgarii. Daninę pomaga też uiścić pośrednik. Jego wsparcie przyda się zwłaszcza w przypadku nieznajomości języka bułgarskiego.
Podatek od nieruchomości należy uiścić do 30 kwietnia roku, za który został naliczony. Brak płatności w terminie wiąże się z możliwością naliczenia karnych odsetek.
Podatek od nieruchomości przy zakupie – Bułgaria 2025
Pierwszą daninę od nieruchomości będziesz musiał uiścić już przy jej zakupie. Nie jest to jednak wysoka kwota, a dodatkowo, wybierając tanie nieruchomości, zapłacisz jeszcze mniej. Wszystko dlatego, że opłaty ustalane są na podstawie wartości obiektu. Należności publiczno-prawne wynoszą 5%, a składają się na nie:
- podatek od nieruchomości – 3%,
- taksa notarialna i opłaty sądowe – 2%.
Płatności dokonujemy po podpisaniu notarialnej umowy sprzedaży. Ponadto trzeba doliczyć koszty związane z:
- obsługą prawną,
- obsługą rachunku depozytowego,
- usługami tłumacza.
Kształtują się one na poziomie 700-800 euro.
Podatki w Bułgarii dla właścicieli nieruchomości – sprzedaż
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości od dewelopera lub z rynku wtórnego, powinieneś wziąć pod uwagę opłaty związane z nabyciem praw własności. Pewne koszty będziesz musiał ponieść także przy sprzedaży mieszkania. Na początek jednak sprawdź, czy nie przysługuje Ci zwolnienie. Obejmuje ono podatników, którzy zbywają nieruchomość po trzech (dla pierwszej nieruchomości) lub pięciu lat od nabycia (dla kolejnych nieruchomości). Podatek od sprzedaży nieruchomości w Bułgarii to tak naprawdę podatek dochodowy, który płaci się według stawki 10%. Dla porównania w Polsce jest on prawie dwukrotnie wyższy. To kolejny przykład na to, że Bułgaria rzeczywiście może zasługiwać na miano europejskiego raju podatkowego.
Warto też odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób wyliczyć podstawę opodatkowania? Otóż jest to różnica pomiędzy ceną nabycia a ceną sprzedaży. W efekcie opodatkowujemy tylko “realny zarobek”, a nie całą wartość nieruchomości.
Podatek od nieruchomości w Bułgarii – podsumowanie
Podatki od nieruchomości w Bułgarii nie są wysokie, jednak ich nieuregulowanie w terminie wiąże się z koniecznością zapłaty karnych odsetek. Dlatego już na etapie zakupu lokalu warto dowiedzieć się jak najwięcej o obciążeniach podatkowych, które obowiązują w tym kraju. Specjaliści z naszej agencji nieruchomości przeprowadzą Cię nie tylko przez proces zakupu, ale też pomogą dopełnić formalności związanych z jej bieżącym utrzymaniem. Jeśli marzysz o własnym apartamencie, sprawdź te, które znajdują się w naszej ofercie. Dzięki współpracy z ekspertami nie musisz przejmować się kwestiami administracyjnymi, w tym podatkowymi. Z chęcią odpowiemy na pytania i będziemy reprezentować Cię przed właściwymi organami na miejscu.