Moja lista

Powierzchnia Mieszkań W Bułgarii A Polska Powierzchnia Użytkowa — Jakie Są Różnice?

bulgaria mieszkanie Apartamenty Okiem Tubylca

Rynek nieruchomości w Bułgarii cieszy się zainteresowaniem, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych takich jak Elenite czy Sveti Vlas. Jednym z aspektów, który może zaskoczyć kupujących, jest różnica w definicji powierzchni użytkowej mieszkań w Bułgarii w porównaniu z Polską. Niniejszy artykuł wyjaśnia te różnice i omawia, dlaczego powierzchnia użytkowa jest inna od całkowitej.

Różnice w definicji powierzchni mieszkań

Powierzchnia zabudowana mieszkania stanowi parametr określający jego rzeczywistą przestrzeń użytkową na rynku nieruchomości w Bułgarii. Obejmuje obwód mieszkania wzdłuż ścian, uwzględniając przy tym specyfikę ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także elementów takich jak balkony czy tarasy. W przypadku ścian zewnętrznych połowa ich grubości zaliczana jest do powierzchni zabudowanej, a druga połowa do części wspólnych budynku. Zasada ta ulega modyfikacji w przypadku ścian z przegrodami, gdzie cała grubość ściany wliczana jest do powierzchni mieszkania.

W odniesieniu do ścian wewnętrznych sytuacja różni się w zależności od tego, czy graniczą one z inną nieruchomością, czy z częściami wspólnymi budynku. W pierwszym przypadku połowa grubości ściany zaliczana jest do powierzchni danego mieszkania, a druga połowa do powierzchni sąsiedniej nieruchomości. Natomiast w przypadku graniczenia z częściami wspólnymi, połowa grubości przypada na mieszkanie, a druga połowa na części wspólne.

Należy podkreślić, że na rynku bułgarskim powierzchnia zabudowana stanowi jedynie część całkowitej powierzchni nieruchomości, która obejmuje również procentowy udział w częściach wspólnych budynku. Ten aspekt jest istotny z punktu widzenia nabywcy, gdyż pozwala na pełne zrozumienie zakresu nabywanej przestrzeni oraz związanych z nią praw i obowiązków.

Powierzchnia całkowita netto a powierzchnia całkowita brutto w Bułgarii

W Bułgarii, pojęcia powierzchni użytkowej nie ma, a powierzchnie mieszkań określane są za pomocą dwóch kategorii: powierzchni całkowitej netto oraz powierzchni całkowitej brutto. Powierzchnia całkowita netto obejmuje całą powierzchnię mieszkania, włączając w to balkony i ściany, lecz nie jest tożsame z powierzchnią użytkową, jak rozumiana jest w innych krajach.

Z kolei powierzchnia całkowita brutto to powierzchnia całkowita netto powiększona o proporcjonalne części wspólne budynku, takie jak korytarze czy klatki schodowe, wyrażone w metrach kwadratowych. To od powierzchni całkowitej brutto naliczany jest roczny czynsz na rzecz kompleksu mieszkaniowego i jest to powierzchnia najczęściej podawana w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań.

Przeliczenie powierzchni w Bułgarii a w Polsce. Różnice

Przeliczenie powierzchni w Bułgarii oznacza przydzielenie procentowej części wspólnych obszarów budynku do poszczególnych nieruchomości. Oznacza to, że całkowita powierzchnia, za którą płaci kupujący, obejmuje zarówno powierzchnię mieszkalną, jak i proporcjonalny udział w częściach wspólnych. W Polsce, z kolei, powierzchnia użytkowa nie uwzględnia części wspólnych budynku, ścian, balkonów czy piwnic, co może prowadzić do większych wartości metrażu w porównaniu z Bułgarią.

Różnice w definicji i obliczaniu powierzchni nieruchomości między Bułgarią a Polską mogą stanowić istotny aspekt dla osób rozważających zakup mieszkania w tych krajach. Warto jednak zaznaczyć, że profesjonalne agencje nieruchomości, specjalizujące się w rynku bułgarskim, potrafią w przystępny sposób wyjaśnić wszystkie niuanse związane z zakupem mieszkania, w tym kwestie dotyczące powierzchni nieruchomości, części wspólnych czy kosztów eksploatacji. Dzięki temu potencjalni nabywcy mogą podjąć świadomą decyzję, mając pełną wiedzę na temat specyfiki rynku nieruchomości w Bułgarii.

Sprawdź inne artykuły

Sprawdź nasze apartamenty

Nieruchomości Słoneczny brzeg