Moja lista

Co Warto Wiedzieć Przed Wyjazdem Do Bułgarii?

bulgaria 2 Apartamenty Okiem Tubylca

Bułgaria to jeden z najchętniej wybieranych kierunków na wyjazdy wakacyjne. Trudno się temu dziwić, malownicze widoki zachwycają, a piękna pogoda sprzyja odpoczynkowi. Jeśli wybierasz się do Bułgarii, czytaj dalej. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka porad, które mogą Ci się przydać.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii – różnorodność dostępnych regionów

Słoneczny Brzeg to jedna z bułgarskich miejscowości cieszących się dużą popularnością wśród turystów. Trzeba jednak pamiętać, że osoby, które szukają wyciszenia i spokoju mogą nie czuć się tutaj komfortowo w sezonie. Jeśli zaś lubisz imprezy, chcesz poznać nowych ludzi i zależy Ci na naprawdę czystych plażach, jest to dobry kierunek.

Słoneczny Brzeg ma wiele zalet, ale nie jest to jedyne miejsce, które warto odwiedzić. Rawda również zasługuje na uwagę. Ta niewielka miejscowość jest cicha i spokojna, a więc sprawdzi się bardzo dobrze, jako miejsce na odpoczynek dla osób szukających wytchnienia od codziennej gonitwy i stresu. Dużą zaletą jest różnorodność dostępnych atrakcji. Jeśli preferujesz aktywny wypoczynek na pewno zainteresuje Cię możliwość skorzystania z kompleksu basenów, czy też kortów tenisowych.

Kolejną miejscowością, która może okazać się strzałem w dziesiątkę jest Aheloy. To doskonała propozycja, jeśli nie lubisz masowej turystyki. Tutaj odpoczniesz od zgiełku i skorzystać z ulubionych atrakcji niezależnie od tego, czy preferujesz aktywny wypoczynek, czy też wylegiwanie się na plaży lub przy basenie. Wycieczkę do Aheloy można polecić szczególnie osobom, które lubią piękne zachody słońca. Przebywając w tej sielskiej miejscowości, można bowiem obserwować naprawdę piękny spektakl.

Wyjazd do Bułgarii – kilka ważnych porad

Wiesz już, jaki region sprawdzi się doskonale jako miejsce do odpoczynku i rozrywki? Przed wyjazdem, pamiętaj, że:

  • Jeśli opłacasz składki NFZ, możesz korzystać z opieki medycznej w Bułgarii w ramach ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że podczas ewentualnej wizyty u lekarza trzeba okazać dokument, który to potwierdza (karta EKUZ).
  • Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa – chociaż Bułgaria to bezpieczny kraj, zawsze trzeba zachować ostrożność. Nie zatrzymuj się na niestrzeżonych parkingach, nie pozostawiaj bagażu bez opieki. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z hotelowego sejfu.
  • Zwróć uwagę na gesty – szczególnie na kiwanie głową. Bułgarzy kiwają głową, gdy mówią “nie”, a potrząsają, gdy mówią “tak”, a więc odwrotnie niż w Polsce.
  • W Morzu Czarnym w sierpniu może wystąpić zjawisko nazywane „martwą falą”. Powstaje ona pod wodą, a więc tafla wydaje się spokojna. Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne. Pamiętaj, aby korzystać jedynie ze strzeżonych plaż, respektować kolory flag i stosować się do tego, co zalecają ratownicy.
  • Filmowanie i fotografowanie obiektów wojskowych jest w Bułgarii zakazane.
  • Od marca 2024 r. Bułgaria przystąpiła do lotniczej strefy Schengen, co oznacza, że wybierając się do tego kraju samolotem, nie potrzebujesz żadnych dokumentów. Z kolei przy podróży autem wciąż wymagany jest dowód osobisty. W przyszłości, gdy Bułgaria stanie się pełnoprawnym członkiem Schengen, także ten wymóg zostanie zniesiony. Jednak jeżeli planujesz podróż przez Bałkany, na przykład przez Serbię, pamiętaj, że ten kraj nie jest członkiem UE i konieczny będzie paszport.

Jeśli zamierzasz podróżować po Bułgarii autem, pamiętaj, aby zapoznać się ze zmianami dotyczącymi przestępstw komunikacyjnych. W niektórych sytuacjach przewidziano bowiem przepadek pojazdu na rzecz skarbu państwa.

Obyczaje i religia Bułgarii – kwestie, o których trzeba pamiętać

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii? Kwestie związane z obyczajami to coś, o czym warto pamiętać niezależnie od tego, jaki kraj pragnie się odwiedzić. Istotna jest kwestia napiwków. Pozostawianie 10% kelnerowi, czy też obsłudze hotelowej to miły gest. Warto także wspomnieć, że Bułgarzy są raczej gościnni. Jeśli więc uda Ci się zawrzeć nową znajomość i będziesz uczestniczyć w biesiadzie, przygotuj się na to, że nie zabraknie na niej bułgarskiego wina, toastów i śpiewania starych pieśni.

Religią dominującą w Bułgarii jest prawosławie. Tak jak w przypadku podróży w każdym innym kraju, trzeba pamiętać o poszanowaniu wiary. Warto zobaczyć kilka świątyń, trzeba przy tym zachować powagę. Ważne jest także przygotowanie w kwestii ubioru. Warto postawić na długie rękawy i brak głębokich dekoltów. Pamiętaj również, aby nie przechadzać się po świątyni w trakcie trwania nabożeństw. Jeśli lubisz robić pamiątkowe zdjęcia, koniecznie sprawdź, czy w cerkwi, którą chcesz odwiedzić można fotografować. W niektórych można robić je do woli, w innych nie można robić ich wcale, a w jeszcze innych wcześniej należy wnieść dodatkową opłatę. Warto sprawdzić informacje na ten temat układając plan zwiedzania. Dzięki temu będziesz dobrze przygotowany.

Sprawdź inne artykuły

Sprawdź nasze apartamenty

Nieruchomości Słoneczny brzeg