Moja lista

Utrzymanie Apartamentu W Bułgarii

Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości za granicą z pewnością zaciekawi kwestia tego, jak wyglądają kwestie finansowe związane z jej posiadaniem. Utrzymanie apartamentu w Bułgarii jest bowiem związane z koniecznością ponoszenia kosztów eksploatacji oraz obowiązkowych opłat. Na jakie wydatki trzeba więc się przygotować? Od czego dokładnie uzależniona jest ich wysokość? Omawiamy te kwestie w poniższym tekście – przeczytaj i dowiedz się więcej!

Koszty utrzymania nieruchomości w Bułgarii

Warto wiedzieć, że zakup apartamentu w tym kraju związany jest z obowiązkiem koniecznością jednorazowego poniesienia kosztów notarialno-podatkowych w wysokości 5% od ceny prawa własności. Z tego 3% stanowi bułgarski podatek od czynności cywilnoprawnych, a 2% taksa notarialno-sądowa.

Paradaise Dreams 8 Apartamenty Okiem Tubylca

Dodatkowo trzeba przygotować się na takie wydatki, jak podatek nieruchomości. Obliczany jest przez właściwy organ regionalny i jest opłatą roczną wynoszącą 0,15% wartości podatkowej nieruchomości, która przeważnie jest o około 40-50% niższa niż w wartość rynkowa.

Do kosztów stałych związanych z utrzymaniem apartamentu należy przede wszystkim czynsz opłacany w skali roku na rzecz administratora lub zarządcy kompleksu. Dotyczy przestrzeni wspólnych, jak baseny i tereny zielone. Jego wysokość wynosi zwykle 9-13 euro/m2 i należy do tego doliczyć podatek od nieruchomości.

Pozostałe wydatki na mieszkanie

Obowiązkowe są również oczywiście opłaty za media, jak woda i prąd, które wpływają na utrzymanie apartamentu w Bułgarii. Rozliczanie odbywa się na podstawie aktualnych taryf oraz wskazań liczników i uzależnione jest od indywidualnego zużycia. Należy pamiętać, że ich wysokość może różnić się w zależności od regionu. Stawki za wodę i prąd są z reguły trochę niższe niż te w Polsce.

Dodatkowe opłaty związane z utrzymaniem mieszkania w tym kraju są opcjonalne. Może być to np. koszt instalacji alarmowej wraz z abonamentem, montaż łącza internetowego oraz ubezpieczenie obiektu. Ten ostatni wydatek często jest obowiązkowy, aby umożliwić pokrycie kosztów ewentualnej sytuacji awaryjnej, gdy właściciel apartamentu nie przebywa w Bułgarii.

Sprawdź inne artykuły

Sprawdź nasze apartamenty

Nieruchomości Słoneczny brzeg